V nedeljo, 24. 11. 2024, so v poznih večernih urah prispeli v Sežano naši španski gostje v okviru projekta Erasmus+. Deset učenk in dva učitelja iz srednje šole Sedavi iz okolice Valenie so bili z nami do naslednje nedelje, 1. 12.2024, ko se vrnili domov. Dejavnosti v okviru projekta Erasmus+ so potekale 5 dni, od ponedeljka, 25. 11. 2024, do petka, 29. 11. 2024. Naš skupni projekt nosi naslov ”Vključujmo raznolikost!” in obravnava izzive in priložnosti vključevanja učencev tujcev v novo šolsko okolje.
Ponedeljek je bil prvi dan aktivnosti v okviru projekta Erasmus+, program smo začeli z uvodnim nagovorom koordinatorice projekta Urške Rušnjak in ravnatelja Alena Kofola. Učenke so gostom predstavile našo šolo, nato smo si ogledali njihov predstavitveni video. Šola naših gostov je bila v nedavnih poplavah v okolici Valencie močno poškodovana, posnetki uničenja so se nas globoko dotaknili.
Program smo nadaljevali s predstavitvijo šolske folklorne skupine pod mentorstvom učiteljice Veronike Norčič. V glasbenem spremstvu učiteljice Mojce Vitez so nam učenke zaplesale več ljudskih plesov. Učiteljica Veronika je tudi našo ekipo naučila zaplesati ”Ob bistrem potočku je mlin”, ob plesu smo se zelo zabavali. Sledil je ogled šolskih čebelarjev pod vodstvom učitelja Igorja Medena. Naš bivši učenec Tadej Franca je gostom predstavil delo čebelarjev, poskusili so tudi šolski med.
V popoldanskem času smo odšli na izlet v Štanjel. Ogledali smo si Ferrarijev vrt, se sprehodili po vasi in pokukali v kraško hišo. Gospa Vlasta Markočič nam je v svoji galeriji odigrala kamišibaj, to je poseben način pripovedovanja zgodbe ob slikah.
V torek smo se poglobili v temo našega projekta – delo z učenci tujci. Naše učiteljice Maja Mržek, Karmen Tavčar, Nina Mohorčič, Jasmina Martini in Anja Kofol so španskim gostom predstavile delovne prakse in izkušnje z delom s tujci na naši osnovni šoli. Imeli smo tudi delavnico slovenščine in goste naučili osnovne fraze. Nato so nam španski kolegi predstavili svoje delovne prakse, sledila je razprava.
V popoldanskem času smo odšli na izlet v Postojnsko jamo. Čudoviti podzemni svet nas je popolnoma prevzel.
V sredo smo obiskali Občino Sežana. Prijazno so nas sprejele podžupanja Vanja Jelen, Mateja Grzetič Žerjal in Andreja Škapin. Predstavile so nam občino Sežana, pogledali smo si predstavitveni video in se pogovarjali o pomembnosti projektov Erasmus+ in izmenjavi učencev. Tudi občina trenutno sodeluje v mednarodnem projektu Erasmus+ pod naslovom StorySafe: Empatični pristopi za razumevanje travm v mladinskem delu.
Sledil je ogled Kosovelove sobe na Ljudski univerzi Sežana. Mateja Kralj nam je predstavila življenje in delo Srečka Kosovela, skupaj smo brali pesmi v slovenščini, španščini in angleščini.
V popoldanskem delu so se učenke podale v parih na orientacijo po Sežani. Naloge so jih vodile po vseh pomembnejših točkah v središču Sežane. Kasneje smo se v šoli podružili vsi učitelji in učenke, ki smo sodelovale v izmenjavi. Pogovarjali smo se o vtisih tega tedna, kaj nam je bilo všeč, kaj smo se novega naučili. Učenkam in učiteljema iz Španije smo podelili certifikate o sodelovanju in darilo šole. Neformalno druženje smo nadaljevali ob čaju in slaščicah.
V četrtek smo imeli dopoldne na šoli tehniški dan, učenci so ustvarjali izdelke za šolski praznični sejem. Naša ekipa je imela svojo Erasmus+ delavnico, poleg učenk na izmenjavi in učenk gostiteljic so se skupini lahko pridružili tudi ostali učenci, ki so v preteklih tednih pomagali pri projektu. Skupaj smo izdelovali panjske končnice in voščilnice. V učilnici nas je bilo veliko, prinesli smo še mize in stole iz sosednje učilnice. Vzdušje je bilo veselo, imeli smo glasbo in občasno delo prekinili s plesom. Med delom sta nastali dve spominski panjski končnici, eno smo podarili španski ekipi, druga bo ostala nam za spomin na to izmenjavo.
V popoldanskem času smo odšli na ogled Kobilarne Lipica. Vodička nas je popeljala skozi hleve, pobližje smo poznali konje, lahko smo jih tudi božali. Ogled smo zaključili v interaktivnem muzeju Lipikum.
Petek je bil zadnji dan našega programa, zato smo se podali na izlet v Ljubljano in na Bled. Španskim gostom smo predstavili naše glavno mesto, ogledali smo si pomembne znamenitosti v starem mestnem jedru in začutili utrip mesta. Poskusili smo tudi različne kulinarične znamenitosti, navdušile so jih predvsem sladice. Pot smo nadaljevali na Bled, kjer smo si ogledali naš turistični biser in poskusili tradicionalno blejsko kremšnito. Podali smo se na grad in si ogledali razgled na jezero. Kljub zelo aktivnemu dnevu je nekaterim dekletom ostalo dovolj energije, da so v petek zvečer obiskale še šolski ples za učence 8. in 9. razredov v šolskem malem večnamenskem prostoru.
Sobota je bila namenjena druženju z družino, družine so poljubno preživele dan s svojimi gostjami. Nekatere so se podale na izlet v Koper, druge so dan izkoristile za počitek in sproščeno druženje. V nedeljo je naše druženje prišlo h koncu. Zbrali smo se v šolski jedilnici in se poslovili od naših gostov, ki so se vrnili nazaj v Španijo. Slovo je bilo čustveno, saj smo v teh dneh preživeli veliko časa skupaj in stkali nove prijateljske vezi. Veselimo se ponovnega srečanja, ko bomo mi obiskali njihovo šolo.
Ekipa Erasmus+