V petek, 24. 5. 2024, je v amfiteatru Kosovelovega doma potekala prireditev z naslovom Kličem vas, s katero smo počastili 120. obletnico rojstva Srečka Kosovela. Na pobudo in pod okriljem Osnovne šole Srečka Kosovela Sežana, ki je poimenovana po velikem pesniku, so javne ustanove v Sežani prvič združile moči in vsaka s svojo točko skupaj nastopile na prireditvi. Vrtec Sežana je tako ob sodelovanju z glasbenikoma Saro Smrekar in Petrom Kusom ter pod mentorstvom Anite Krampš Curk in Saše Benčič pripravil Kosovelovo življenje v glasbi. Sežanska enota Varstvenega centra Koper se je pod mentorstvom Erike in Zale Rojc predstavila z recitacijo Kosovelove pesmi Majhen plašč v izvedbi Naje ob plesni spremljavi Teje, ki je zaplesala na glasbo iz filma Rain man Leaving Wallbrook /On the Road. Dekleta iz šolskega centra Srečka Kosovela Sežana so se pod mentorstvom Maje Prešeren kot modeli sprehodila po modni pisti in predstavila svojo kolekcijo oblačil pod imenom Wearpoetry. Gospod Mirko iz doma upokojencev je s svojim glasom polepšal petkovo popoldne in zapel Vrtec ogradila bodem in Dekle daj mi rož rudečih. Pet nadobudnih fantov (Matic Pavlovič 1. trobenta, Mihael Sanabor 2. trobenta, Maj Škapin rog, Tine Pipan pozavna in Aljaž Skok tuba) je nastopilo kot trobilni kvintet Kras Brass Glasbene šole Sežana in zaigralo skladbe –  J: Aljaž: Triglav, H. X. Egner: Ouverture in B. Mayer: Mexican folk  – medley. Tudi javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Sežana je prireditev podprl s svojim prispevkom za ozvočenje prireditve. Program je otvorila organizatorka prireditve, Osnovna šola Srečka Kosovela Sežana, oziroma njen otroški zborček 1. razredov in kasneje zborček 2.-5. razreda pod vodstvom in ob klavirski spremljavi Jake Jerine. Prireditev je zaključil in zaokrožil mladinski pevski zbor pod vodstvom in ob klavirski spremljavi Uroša Ceja, ki je zapel Kosovelovo pesem Vse te besede, ki je bila napisana in prvič izvedena ob 110. obletnici Kosovelovega rojstva. Avtorici melodije sta nekdanji učenki osnovne šole Julija Pavletič in Sara Selimović, učitelj Uroš Cej pa je note zapisal in melodijo vpletel v dovršeno skladbo s klavirsko spremljavo. Zbor pa je zapel še pesem Ves svet je kakor, ki jo je prav tako uglasbil Uroš Cej. Točke so se prepletale ob napovedovanju Mance Dolenc, učenke 9. razreda Osnovne šole Srečka Kosovela, občinstvo pa je v svojem uvodnem pozdravu nagovoril tudi ravnatelj Alen Kofol. Na koncu je sledilo še presenečenje. Posebej za ta dogodek se je namreč organiziral projektni učiteljski zbor Osnovne šole Srečka Kosovela Sežana, ki je občinstvu pod vodstvom Uroša Ceja a cappella zapel Kosovelovi pesmi Dete na travi, ki jo je uglasbil Makso Pirnik, in Večer, ki jo je za mešani pevski zbor po uglasbitvi Zorka Hareja priredil Uroš Cej.

Klicali smo ga in priklicali – njegov glas, njegovo poezijo, in obudili ter počastili njegovo ime ter bogato zapuščino, ki jo s ponosom prenašamo na prihodnje rodove.

Jasmina Martini